diagnostyka

PAKIET BADAŃ ONKOLOGICZNYCH DLA KOBIET

MG ZDROWIE

PAKIET BADAŃ ONKOLOGICZNYCH DLA KOBIET

W diagnostyce laboratoryjnej złośliwych chorób nowotworowych, wykorzystywane są testy opierające się na oznaczeniach markerów nowotworowych. Są nimi substancje stwierdzane u osoby chorej na nowotwór złośliwy (głównie we krwi) w stężeniach wyższych niż u osoby zdrowej, chorej na nowotwór łagodny lub na choroby nienowotworowe (np. stan zapalny).

Marker nowotworowy powinien wykazywać specyfikę narządową, czyli jego wzrost powinien być maksymalnie ograniczony do choroby w określonym narządzie. W proponowanych pakietach onkologicznych zawarto markery nowotworowe charakteryzujące się stosunkowo silnym związkiem z określonymi narządami i istotną tzw. czułością diagnostyczną dla nowotworów złośliwych. Jest zasadne by inicjatywa wykonania pakietu badań wypływała od pacjenta świadomie obserwującego organizm, jednakże by ostateczne konkluzje co do wyników badania leżały po stronie lekarza. Bez kontekstu stanu klinicznego i wyników innych badań pakiet onkologiczny nie przesądza o obecności lub nieobecności choroby nowotworowej u badanego. ​ Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym pozwalającym na ocenę ogólnego stanu zdrowia, w tym rozpoznanie stanu zapalnego, niedokrwistości i innych procesów chorobowych, które mogą wskazywać na rozwój choroby nowotworowej. Znacznie podniesiony, niekiedy trzycyfrowy, wynik uniwersalnego badania: OB, stanowi silną przesłankę podejrzenia choroby nowotworowej.

CA-125 jest markerem nowotworowym istotnym przy podejrzeniu raka jajnika, zwłaszcza w grupie kobiet z grupy wysokiego ryzyka, czyli przypadkami nowotworu jajnika w rodzinie lub mutacjami w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2. Wzrost stężenia CA-125 stwierdzany jest również w przypadku raka macicy i innych nowotworów jamy brzusznej. Pewien wzrost towarzyszy także m.in. łagodnym nowotworom, endometriozie; obserwowany jest w ciąży, menstruacji i po menopauzie.

Wzrost CA 15-3 wiązany jest przede wszystkim z rakiem piersi. Podniesione stężenie obserwowane jest ponadto m.in. u części chorych na nowotwory jelita grubego oraz m.in. u znacznego odsetka chorych na łagodne choroby wątroby. ​ CA 19-9 jest głównie markerem raka trzustki i przewodów żółciowych. Jego wzrost obserwowany jest także w przypadkach raka i łagodnych chorób narządów układu pokarmowego (m.in. marskości wątroby, zapaleniu trzustki, wirusowemu zapaleniu wątroby).

Wzrost stężenia CEA – antygenu karcinoembrionalnego (rakowo-płodowy) wiąże się z gruczolakorakami, głównie rakiem jelita grubego i odbytu. Podniesione stężenie CEA towarzyszy łagodnym chorobom wątroby: m.in. marskości i zapaleniu wirusowemu. Poziom CEA jest zawsze wyższy u palaczy.

Cena: 200 złotych

PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

 

icon

Rytm dobowy

Zmienność dobowa; zachowywać porę pobrania

icon

Głodzenie

Na czczo (13-14 h), o 7.00-10.00, ostatni posiłek poprzedniego dnia o 18.00, pić zwykłe ilości wody, przyjmować niezbędne lekarstwa

PAKIET ZAWIERA BADANIA

  • OB

  • MORFOLOGIA KRWII

  • CEA

  • CA 125

  • CA 15-3

  • CA 19-9

Szanowni Państwo

Przychodzimy z przykrą wiadomością. Ze względu na sytuację jesteśmy zmuszeni od jutra (t.j. 2022-12-01) zamknąć nasz zakład. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.